środa, 15 lipca 2020

EWODIA I SYNTYCHA. LEKCJA O JEDNOŚCI

W pismach autorów nowotestamentowych znajdziemy całkiem sporo wzmianek o konfliktach, nieporozumieniach, sporach, a nawet bolesnych – krótszych i dłuższych – rozstaniach jakich doświadczyli dotychczasowi przyjaciele i współpracownicy. W końcówce Listu do Filipian wspomniane są dwie kobiety – Ewodia i Syntycha – które Paweł z Tarsu, autor tego listu, wzywa do „jednomyślności w Panu”. Choć obydwie miały niezaprzeczalne zasługi w dziele głoszenia Ewangelii, to jednak najwyraźniej ich wzajemne relacje wymagały korekty i naprawy.

Relacje międzyosobowe bywają trudne. Nawet bardzo. Jednak to właśnie one, pośród tych trudności, mają potencjał, aby doprowadzić nas do dojrzałości. Kształtowanie charakteru odbywa się także na drodze zmagań z innymi ludźmi. Wszak „żelazo ostrzy się żelazem, a człowiek doskonali siebie przez kontakt ze swym bliźnim”. W relacjach z innymi, także na gruncie wspólnoty Kościoła, jest też miejsce na doświadczenie rozczarowania, niezrozumienia i wszelakiego dyskomfortu.

Niezależnie od tych przejściowych sytuacji naznaczonych, większym lub mniejszym, konfliktem międzyludzkim ważne jest to jakie ślady ów spór pozostawi w naszym życiu. Możemy dać miejsce w sercu, zdecydowanie destrukcyjnym, zgorzknieniu i urazie. Ale możemy też zareagować dojrzalej będąc „przesiąkniętymi życzliwością i przychylnością, koncentrując swoje myśli tylko na tym, co ma prawdziwą wartość, co jest Bogu miłe i godne pochwały”. Tym, co pozwala zareagować dojrzalej w sytuacjach konfliktowych jest przykład pokory i uniżenia samego Chrystusa, który „choć istniał w tej postaci, co Bóg, nie dbał wyłącznie o to, aby być Mu równym. Przeciwnie, wyrzekł się siebie, przyjął rolę sługi i był jak inni ludzie. A gdy już stał się człowiekiem, uniżył się tak dalece, że był posłuszny nawet w obliczu śmierci, i to śmierci na krzyżu”. Przez pryzmat tego oto przykładu, pozostawionego przez Zbawiciela, potrzebujemy odczytać apostolską zachętę: „bądźcie jednomyślni, związani tą samą miłością, skupieni na wspólnym celu, złączeni jednym zdaniem”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz