środa, 13 kwietnia 2011

Wstrzemięźliwość

W liście do Tytusa jest taka oto ciekawa zachęta dotycząca pewnej postawy życiowej.

"Ale ty mów, co odpowiada zdrowej nauce, ​że starzy mają być trzeźwi, poważni, wstrzemięźliwi, szczerzy w wierze, miłości, cierpliwości; ​Że starsze kobiety mają również zachowywać godną postawę, jak przystoi świętym; że nie mają być skłonne do obmowy, nie nadużywać wina, dawać dobry przykład; ​Niech pouczają młodsze kobiety, żeby miłowały swoich mężów i dzieci, ​Żeby były wstrzemięźliwe, czyste, gospodarne, dobre, mężom swoim uległe, aby Słowu Bożemu ujmy nie przynoszono. ​Młodszych zaś napominaj, aby byli wstrzemięźliwi.
[Tytusa 2:1-6 Biblia Warszawska]

Jak widać, zachęta do wstrzemięźliwości, dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dotyczy tak starych, jak i młodych.


Czym jest wstrzemięźliwość?
Wstrzemięźliwość to stawianie granic pragnieniom.
Wstrzemięźliwość to umiejętność powstrzymania się od czegoś, zachowanie umiaru w życiu.
To niejako przeciwieństwo postawy typu: "konsumuj", "podsycaj swoje pragnienia", "dąż by mieć więcej", "nie ograniczaj się w swoich planach", "bierz jak najwięcej". Zasadniczo wstrzemięźliwość uderza w egoistyczny styl życia. Wstrzemięźliwość uderza w chciwość i ludzkie ambicje.

Nasze nienasycenie powinno dotyczyć poznania Boga, zgodnie ze słowami proroka: "Tedy poznawszy Pana starać się będziemy, abyśmy Go więcej poznali..." [Ozeasza 6:3 Biblia Gdańska]. Natomiast w kwestii codziennego życia warto zachować daleko idącą wstrzemięźliwość. "I rzeczywiście, pobożność jest wielkim zyskiem, jeśli jest połączona z poprzestawaniem na małym. Albowiem nic na ten świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy. Jesli mamy zatem wyżywienie i odzież, poprzestawajmy na tym. A ci, którzy chcą być bogaci, wpadają w pokuszenie i w sidła, i w liczne bezsensowne i szkodliwe pożądliwości, które pogrążają ludzi w zgubę i zatracenie. Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest miłość pieniędzy..." [1 Tymoteusza 6:6-10 Biblia Warszawska]

Z listu Pawła do Tytusa wynika, że postawa wstrzemięźliwości (powściągliwości, umiarkowania) odpowiada zdrowej nauce. Warto się zastanowić, czy żyję wstrzemięźliwie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz